Vlhko, chladno, veterno – ako naša chrbtica odoláva jeseni?
Ako naša chrbtica odoláva jeseni? Ťažko, lebo vlhko, chladno a veterno je skoro stále. Tieto tri nepríjemné veci dokážu potrápiť v skutočnosti nielen chrbticu, ale aj okolité svaly a kĺby. A keďže svet módy trvá skôr na odhaľovaní než zahaľovaní – často sa kríže či krčná chrbtica začnú ozývať hneď s príchodom prvých studených teplôt.
Pozor by si mali dávať najmä osoby chronicky trpiace na bolesti chrbtice. Mnoho takýchto pacientov malo niekoľko mesiacov možno kľud od bolestí a stuhnutosti. Ak chcú tento komfort zachovať aj naďalej, treba sa dôrazne vyhýbať prechladnutiu krčných a krížových partii. Proti nadmernému obliekaniu bude zas chrbtica protestovať spotením, preto je lepšie nosiť viacero tenších vrstiev a priebežne ich podľa teploty prostredia odhadzovať.
Ak sa nám nebodaj stane, že podceníme počasie a krk či kríže začnú bolieť a tuhnúť, netreba hneď ľahnúť do postele a hrať nemohúceho. Chrbtica si totiž najviac dokáže odpočínúť pri pomalom a postupnom manévrovaní do všetkých smerov a do všetkých strán. Preto skôr než ľah možno odporučiť rezkú chôdzu, naťahovacie cviky a v prípade výraznejších bolestí jednorázovo siahnuť po analgetiku. Chrbticu je vhodné udržať v suchu a teple, po sprchovaní sa rýchlo osušiť a vyhýbať sa miestnostiam chladným alebo s prievanom.
Bolesti chrbtice sú niekedy prejavom stresu alebo vyčerpania – preto treba svoj organizmus počúvať a dopriať si odpočinok. Chrbticoví pacienti to dobre poznajú pod pojmom vertebrogénny režim. Fanatickí zástancovia aktívneho odpočinku by však mali dať pozor, aby takúto jemne boliacu chrbticu nazaťažili napríklad stokilometrovou cyklotúrou – vtedy sa môže stať že už sa po zosadnutí z bicykla nevyrovnajú 🙁
Ak už sa krížová chrbtica ozvala, je možné si pomôcť aj rôznymi pásmi, ohrievacími bandážami alebo priamo na to určenými kusmi oblečenia. Treba však dať pozor na materiál, pod ktorým sa nespotíte a ktorý vás nebude príliš sťahovať – vtedy totiž oporné svaly okolo chrbtice zbytočne ochabnú.