Cievne mozgové príhody – nové detské choroby?
V súvislosti s drastickým nárastom detskej obezity, zvýšenej frekvencie ochorení pohybového i kardiovaskulárneho aparátu sa hovorí i o pridružených neurologických chorobách, okrem iného i o cievnych mozgových príhodách. Je to fáma alebo smutná skutočnosť?
Bohužiaľ chladné čísla hodnoverne odrážajú skutočný stav. Podobne ho už niekoľko rokov pozorujú zdravotníci. Okrem nárastu detskej obezity sa u detí objavujú čoraz častejšie ťažkosti s krvným tlakom, s poruchami srdcového rytmu. Taktiež s metabolickými chorobami i nervovými a psychiatrickými ochoreniami.
Do neurologických a psychiatrických ambulancii najčastejšie privádzajú rodičia deti pre nové detské choroby – problémy s poruchami pozornosti (tzv. ADHD a príbuzné ochorenia), depresiami, poruchami chrbtice a tiež s psychosomatickými ťažkosťami. Samostatnou kapitolou sú prípady epileptických záchvatov po požití psychoaktívnych látok alebo alkoholu a cievne mozgové príhody.
A s čoraz vyššou frekvenciou sa medzi novými detskými chorobami objavujú i cievne mozgové príhody. Neurológovia po celom svete pozorujú nárast mozgových príhod u mladých ľudí. Najmä u dievčat a mladých žien berúcich hormonálnu antikoncepiu a u oboch pohlaví v mladom veku najmä ťažko obéznych a u užívateľov stimulujúcich látok (povolených i zakázaných – teda drog).
V roku 2014 výrazne rozvírila verejnú mienku v USA séria mozgových príhod u detí vo veku 15-18 rokov. Jednalo sa najmä o užívateľov tzv. stimulujúcich drog (amfetamíny). No u viacerých mladých chlapcov a dievčat sa nepodarilo iné rizikové faktory okrem obezity a vyššieho krvného tlaku odhaliť.
Za epidémiou všetkých týchto problémov je v prvom rade nutné hľadať dramatickú zmenu výživy. A jej dôsledok v podobe obezity – vysoký kalorický príjem a minimálna fyzická aktivita stoja jednoznačne v popredí. Ďalej sú však pravdepodobne zúčastnené i iné vplyvy. Špekuluje sa o chronickom nedostatku spánku i chronickom nedostatku akejkoľvek fyzickej aktivity. Mozgové príhody boli popísané aj u tínedžerov po mnohohodinovom sedení pri počítači, TV alebo hracej konzole. Pritom v dôsledku dlhej monotónnej polohy tela došlo k trombóze a následnej embolizácii do mozgu.
Prevencia takýchto nepríjemných diagnóz je pritom absolútne jednoduchá a lacná. Vylúčiť nezdravé potraviny i tekutiny z jedálnička našich detí. Prím v nezdravosti hrajú čipsy a sladené nápoje. Paradoxne sa to týka aj tých určených priamo pre deti ako Jupík, Kubík apod. Dôsledne treba dbať na dostatočnú fyzickú aktivitu detí. Je veľmi jednoduché a pohodlné (vzhľadom na častú fyzickú i psychickú vyčerpanosť a únavu rodičov) posadiť dieťa k TV alebo počítaču, no dlhodobé následky môžu byť hrozivé.
Smutné je, keď vzor v minime telesného pohybu a sedení pri obrazovke deti preberajú najmä od rodičov. Rodičia teda svojim „posedavým štýlom“ vážne ohrozujú aj svoje vlastné zdravie. Pritom aj drobná telesná aktivita je neuveriteľne prospešná. Nahradiť výťah chôdzou po schodoch alebo vystúpiť z MHD o zastávku skôr a prejsť 200-300 metrov domov má ozdravný efekt nielen na telo, ale aj na psychické funkcie…