Nedostatok spánku zvyšuje výskyt telesných ochorení
Krátky spánok nám neprivodí skoršiu smrť. To je dobrá správa. Ale: Nedostatok spánku zvyšuje výskyt telesných ochorení. Tak znie záver obšírnej a kvalitne štatisticky podloženej práce zverejnenej v časopise PLOS.
Kde je hranica – čo je nedostatok spánku?
O optimálnej dĺžke nočného spánku sa popísali stovky vedeckých aj populárnych článkov. Napriek rôznym záverom platí jeden univerzálny. Neexistuje jedna štandardná dĺžka spánku, každý človek môže potrebovať inú dĺžku nočného spánku na dostatočnú regeneráciu telesných aj duševných funkcii organizmu. Preto niekto je unavený i keď spí v noci desať hodín a inému stačí aj sedem hodín a cíti sa odpočinutý. Poznámky na okraj – aj krátky aj dlhý nočný spánok môže byť kvalitný alebo nekvalitný. Veľakrát pacient cíti nadmernú dennú únavu práve pre nedostatočnú kvalitu spánku.
Vedecká práva zverejnená v PLOS sledovala 8000 ľudí počas obdobia dlhého 25 rokov. Nedostatok spánku a to konkrétne dĺžka menej ako 5 hodín bola spojená s výskytom rôznych závažných telesných ochorení. Nedostatok spánku zvýšil výskyt cukrovky, ochorení srdca, rakoviny aj depresie. Tento výskyt bol štatisticky významný a postihuje mužov aj ženy. Zvlášť spozornieť by mali ľudia vo veku nad 50 rokov. O zhoršení kvality i dĺžky spánku vo vyššom veku sa hovorí už dlho. Táto štúdia však priniesla rozsiahle dáta o spojení s telesnými ochoreniami. Teda že najmä po päťdesiatke je potrebné dbať na dostatok a kvalitu spánku.
Ako tomu predísť?
Nedostatok spánku sa teda spojil s výskytom telesných i duševných ochorení a záverom vedeckej práce je doporučenie zaradiť dostatok spánku medzi odborné lekárske rady u všetkých pacientov – tedy aj tých dosiaľ zdravých. Ďalšie odporúčania sa týkajú aj kvality spánku. Len pri dosiahnutí dostatočne hlbokého spánku prebiehajú totiž v ľudskom organizme regeneračné procesy, ktoré sú potrebné na zachovanie správnych procesov (hormonálnych, metabolických, rastových, imunitných apod.). Preto by mala byť snaha o dostatok odpočinku a potrebného nočného spánku v popredí prevencie telesných aj duševných ochorení.
Celú štúdiu môžete čítať tu.