Liečba svetlom – helioterapia, fototerapia
Pre námrazu alebo sneh skoro nevidno von oknom. Ortuť teplomera sa skrýva kdesi dole a nie a nie sa prehupnúť nad nulu. Ráno ledva rozlepíme oči a do práce sa prebojujeme takmer ešte v polospánku. Chýba nám totiž prirodzené slnečné svetlo a mali by sme ho nahradiť. Čím viac, tým lepšie, čím skôr, tým účinnejšie. Liečba svetlom – helioterapia, fototerapia – pomáha zdravým, no môže sa použiť i na mnoho telesných i duševných porúch.
Paradox zimného slnka a nedostatok svetla
V zimnom období je v našich zemepisných šírkach celkove málo svetla. Dochádza však k nerovnomernému zadržaniu svetla v atmosfére. Výsledkom je relatívne vyšší výskyt škodlivého UV žiarenia a naopak výrazný úbytok viditeľného svetla. Ešte pred niekoľkými rokmi panoval jednoznačný vedecký názor, že viditeľné svetlo nemá okrem vplyvu na cyklus spánok-bdenie žiadny užitočný efekt a pozitívne vlastnoti slnečného žiarenia boli prisudzované najmä jeho infračervenej a naopak ultrafialovej zložke (teda mimo viditeľného svetla).
Posledné výskumy (no – posledných 20 rokov je dosť dlhá doba) sa pomaly prepracovali s praktickými výsledkami a doporučeniami i na verejnosť. Niektoré závery sú doslova ohromujúce, hoci podobné doporučenia existovali už v minulosti, no boli považované súčasnou „vedeckou“ medicínou za alchymistické a šarlatánske. Liečba slnečným svetlom (myslíme viditeľné svetlo) sa totiž v minulosti používala na dýchacie, srdcovo-cievne, metabolické i nádorové ochorenia. Okrem iných pomáhalo svetlo ako jeden z prvých účinných postupov i pri liečby tuberkulózy.
Denné svetlo alebo farebnou teplotou podobné umelé svetlo má vplyv na:
- periodicitu životných funkcii a cyklus spánok-bdenie
- poruchy psychiky, nálady a mentálnej výkonnosti
- ontogenézu (vývoj a rast organizmu)
- záchovné, obnovujúce a reparačné procesy organizmu (hojenie rán, tlmenie zápalu, vstrebávanie opuchov)
- upokojujúci (až sedatívny) a analgetický účinok (pôsobí proti bolesti)
Nedostatok denného svetla spôsobuje pri kratšom výpadku len prechodné, no pri dlhodobom nedostatku i trvalé poruchy. Prejavujú sa ako stála a výrazná stresová zátaž, znížená obranyschopnosť, spomalený alebo zastavený rast a vývin. Poruší sa tvorba a metabolizmus mnohých pre organizmus nevyhnutných látok, napr. vitamínov a enzýmov. Následkom nedostatku vitamínov sú poruchy slizníc, znížená odolnosť proti baktériám, vírusom i plesniam. Už po niekoľkých týždňoch s nedostatkom denného svetla sa v rozsiahlych štúdiách na zdravých dobrovoľníkov objavil znížený mentálny výkon, poruchy pozornosti a dokonca pokles IQ. Telo sa dokáže na nedostatok svetla do určitej miery adaptovať, no len za cenu poklesu celkovej telesnej výkonnosti a zvýšenej spotreby zásobných látok – preto najmä po dlhej zime prichádzajú jarné chrípky, ktorým niekedy podľahne i predtým dokonale zdravý organizmus.
Ako kompenzovať nedostatok denného svetla?
Hneď v úvode treba spomenúť, že ani najdokonalejšia „lampa“ nebude produkovať svetlo identické so slnečným žiarením. Pokiaľ však nemáme možnosť vystaviť sa mu aspoň na niekoľko minút denne, môže nám pomôcť i umelý zdroj svetla. K prirodzenému denného svetlu sa najľahšie dostaneme tak, že nebudeme brániť jeho prístupu do našich okien v práci ani doma. Pri práci na počítači nám priame svetlo či odlesky môžu síce prekážať, no v takom prípade stačí odsunúť či skloniť monitor alebo trochu upraviť svoj „posed“.
Najviac denného svetla paradoxne môžeme načerpať ráno, kým spíme. Pokiaľ nepotrebujeme pre zaspávanie dokonalú tmu, môžeme v celom zimnom období nechať žalúzie i rolety otvorené, ranné slnko nám tak výrazne uľahčí vstávanie. Náš organizmus totiž i cez zavreté oči vníma zmeny intenzity osvetlenia a ešte pred prebudením sa pripraví na vstávanie. Subjektívny vnem v okamihu prebudenia tak bude menej nepríjemný. Náš životný rytmus často spôsobuje, že v práci trávime čas v zimnom období „od tmy do tmy“. Pobyt doma tak prebieha už pri umelom osvetlení, často je jediným zdrojom svetla televízor. Ak chcete oddialiť nástup večernej únavy, stačí v byte či dome udržiavať dostatočnú úroveň osvetlenia.
Svetlo = energia
Na študentoch na internáte v Californii urobili pokus, kedy zvýšili osvetlenie v izbách i spoločných priestoroch asi o 20 percent. Po dvoch týždňoch otestovali podrobne ich mentálny výkon, o ďalšie dva týždne osvetlenie opäť znížili a opäť ich podrobili testovaniu. Hoci výsledky neboli výrazne negatívne, ich mentálne výkony si zhoršili o 3-10%. Navyše hoci si študenti vôbec nevšimli zvýšenie intenzity osvetlenia, zníženie si všimol každý a študenti podávali petície a sťažnosti, prečo s tým správa internátu niečo okamžite neurobí 🙂
V medicíne sa terapia svetlom rutinne používa napr. v liečbe depresii a chronickej únavy. Na rozdiel od tabletkovej liečby je pochopiteľne menej zaťažujúca a pritom prináša vynikajúce výsledky. Dokonca sa používa v prípadoch, keď všetky ostatné liečebné možnosti zlyhali. Na pozitívne výsledky štúdii skúmajúcich tzv. širokospektrálne umelé osvetlenie zareagovali okamžite výrobcovia z celého sveta a tak na trhu sú „zázračné“ životodarné lampy, reflektory, svetelné panely a pod. Ak chcete, môžete ich účinky vyskúšať. Nie vždy je predajná cena úmerná efektu, preto je vhodné „prebrázdiť“ internet a nájsť skúsenosti bežných užívateľov. Možno zistíte, že lampa s papierovo skvelými parametrami má efekt skôr estetický než zdravotný :-))) . Taktiež si dajte pozor, aby boli „wife-friendly“ (tj. schváli ich aj manželka do obývačky).
Veľmi dobrý efekt má i bežné umelé osvetlenie, pokiaľ je ho dostatok. Bohužiaľ sme práve svedkami obrovskej premeny celého svetelného parku v domácnostiach i v práci. „Staré“ klasické žiarovky mali farebnú teplotu síce nie príliš vysokú, no vytvárali príjemné spektrum. Tieto sa však pomaly vytrácajú. Módne úsporné žiarovky (v skutočnosti sú to výbojky) a „neónky“ často majú spektrum spôsobujúce skôr nepríjemný pocit, napriek vyššej intenzite osvetlenia a papierovo „správnej“ farebnej teplote.
Suma sumárum: svetlo by malo byť náš priateľ a čím viac si užijeme toho denného, tým lepšie. Možno budeme prekvapení, že sa cítime po dávke svetla lepšie, než po drahom a na všetko účinnom multivitamíne z lekárne.