Čo urobíme pre svoje zdravie na Vianoce?

[ A+ ] /[ A- ]

Blížia sa Vianoce. Každý uvažuje nad vhodným darčekom pre svojich blízkych. I v ordináciach zaznievajú niekedy seriózne, niekedy polo-žartom otázky typu „čím potešíme toho nášho pacienta“. Treba však zauvažovať nad tým, či vôbec je nejaký liek či multivitamín vhodným darčekom a či vôbec majú tieto „lieky“ nejaký efekt. Preto je na mieste otázka: čo urobíme pre svoje zdravie na Vianoce?

V lekárskych ordináciach sa každodenne zvádza ten istý boj. Pacient, ktorý trpí a žiada pomoc sedí na jednej strane stola, na druhej strane stola sedí lekár, „pán nad liekmi“
a ak sa preukáže dostatočne závažná diagnóza, vytiahne recepty a napíše nejaký hojivý preparát. Alebo aj nie. Vtedy je pacient často prekvapený, sklamaný ba i nahnevaný. Bez lieku akoby lekár ani neordinoval a nedokazoval, že lieči.

upratovanie mozgu

 Samozrejme, na množstvo diagnóz existuje napr. operačné riešenie, alebo tabletky či injekcie. Stále však zostáva množstvo (a ktovie či nie viac než polovica všetkých) diagnóz, na ktoré nepomáha ani najdrahší liek či najkomplikovanejšia operácia. Lekár vtedy doporučuje napr. zmenu životného štýlu, úpravu stravovania, telesný pohyb či priamo rehabilitáciu. Takéto rady počuje drvivá väčšina pacientov veľmi nerada. A najhoršie sú tie rady, kde dokonca ani tá rehabilitácia nehrá žiadnu rolu, a doporučené je len domáce cvičenie, diéta či celkové zvýšenie telesného pohybu.

Pritom však najčastejšie diagnózy v neurologickej ambulancii sú:

  • bolesti hlavy z nevhodného zaťaženia chrbtice (nie migrény či iné špecifické syndrómy)
  • bolesti chrbtice (typicky kancelárske profesie alebo ľudia čo trávia celý život za volantom, podľa možnosti ešte v klimatizovaných priestoroch)
  • nespavosť (bežná pracovná doba od 10 do 22, prvé jedlo o polnoci, fyzická aktivita raz za týždeň fitko tiež o polnoci)
  • karpálny tunel (útlak nervov vedúcich do dlane; z dlhodobej a nefyziologickej polohy pri počítači)
  • iné úžinové syndrómy na rukách (ľudia manuálne pracujúci v podmienkach „korporátnej kultúry“  – tj. často pripomínajúcej koncentračné tábory – za niekoľko hodín mal napr. pacient preložiť 9000 kilogramov kovových súčiastok MANUÁLNE, inak mu krátili mzdu)
  • chronická únava (spánok max. 5-6 hodín denne, navyše nekvalitný kvôli neustálym myšlienkam na prácu, hypotéku, apod.)

Dá sa týmto diagnózam nejako predísť? Alebo budeme čakať na zázračný liek. Je to trochu filozofická úvaha, no keďže kozi-kuzi-kuzuka nám už niekoľko dní ohlupuje hlavu, je čas skutočne sa zamyslieť i nad iným než komerčným zmyslom celoživotného putovania. Ak dokážeme v tomto globalizovanom, zrýchlenom, vysoko efektívnom a blbuvzdornom systéme občas sa zastaviť, zamyslieť sa nad prioritami a odpočinúť si, naše telo i mozog nám poďakujú. Ak si dokážeme každý týždeň nájsť aspoň pár desiatok minút na prechádzku, výlet, cvičenie, návštevu podujatia, pri ktorom môže hlava „vypnúť“, bude nám skrátka lepšie. A peniaze ušetrené za rôzne lieky, vitamíny či žraločie chrupavky môžeme využiť aj inak.

 

[important]Skúsili ste pomyslieť na to, ako by reagoval partner, deti či rodičia, keby ste im ako darček pod stromček venovali, že s nimi budete robiť niečo, na čo ste si napriek ich prosbám zatiaľ nikdy nenašli čas?[/important]

Môže sa Vám ešte páčiť...