Bolesti chrbtice

[ A+ ] /[ A- ]

„Bežná“ bolesť chrbta

Bolesti chrbtice prichádzajú v každom veku, v rôznych situáciach, prekvapia obvykle po dlhšej monotónnej fyzickej aktivite v strnulej polohe… napríklad pri dlhom sedení v predklone, pri dlhšom držaní ťažkých predmetov nad hlavou, pri meravom sedení vo vynútenej nepohodlnej polohe… po fyzickom cvičení, ak sa pred cvičením nenatiahnete a nezahrejete dostatočne svaly pred záťažou… Typické je, že bolesť je lokalizovaná len v oblasti krčnej alebo krížovej časti chrbtice, nevyžaruje do nôh ani rúk. Bolesť má tendenciu zlepšiť sa rozhýbaním tela, obvykle zmizne rýchlo  po akýchkoľvek bežných analgetikách.

Ako si pomôcť domácim cvičením – tipy nájdete tu

Ako si pomôcť?

Bolesť má tendenciu zlepšiť sa rozhýbaním tela, obvykle zmizne rýchlo  po akýchkoľvek bežných analgetikách (Ibalgin, Paralen). Nie je nutné vyhľadať lekára… Je dôležité vyhýbať sa polohám a situáciam, pri ktorých chrbát začne bolieť. Pri existujúcich bolestiach treba dodržať aspoň niekoľko dní tzv. ochranný vertebrogénny režim, opatrne zdvíhať ťažšie predmety, držať si oblasť chrbta v suchu a teple, nebehať napr. po osprchovaní s mokrým telom v prievane apod.
Dlhodobé bolesti chrbta

Dlhodobé bolesti chrbta obvykle vzniknú po „ofúknutí“, po dlhšej fyzickej námahe, ale i napr. po jazde v aute s klimatizáciou… Bolesť trvá niekoľko dní, nezlepšuje sa rozcvičením ani fyzickým kľudom, bežné analgetiká nepomáhajú. Bolesť obmedzuje v pohybe, obvykle sa lokalizuje v krížovej oblasti. Intenzita môže kolísať. Bolesť nevyžaruje do končatín, ale môže akoby „šíriť“ sa z krížov hore na krk alebo dolu po zadku a po stehnách. Je nutné ju odlíšiť od koreňovej bolesti – tá signalizuje poškodenie nervového koreňa kostennou alebo chrupavčitou štruktúrou – s možným trvalým obmedzením hybnosti alebo citlivosti v inervačnej oblasti dotyčného nervového koreňa. Vtedy bolesť vyžaruje od chrbtice v presne definovateľnej lokalizácii buď do triesla, alebo po dolnej končatine až do špičky nohy. V prípade bolestí krčnej chrbtice môže vyžarovať do rúk až po končeky prstov. V tej istej oblasti sa môže vyskytovať aj pálenie alebo brnenie. Takéto koreňové bolesti patria výhradne do rúk odborníkov – je nutné viesť liečbu len po konzultácii s lekárom, lebo ide o vážnu záležitosť s potenciálnymi trvalými následkami. Obvykle je nutné absolvovať rehabilitáciu, domáce cvičenie, brať najrôznejšie lieky na uvolnenie svalov i proti bolesti a v ojedinelých prípadoch tieto bolesti vyústia až do operácie.

Kde sa vzala bolesť?

Okrem úrazov, skrytých poranení, vrodených vývojových chýb chrbtice a rôznych chronických ochorení spojivového tkaniva, má väčšina bolestí chrbtice svoj jednoduchý a často ľahko odstrániteľný dôvod. Medzi tri najdôležitejšie patrí: nesprávny spôsob chôdze, nesprávny spôsob sedenia (zlé držanie tela, nevhodná poloha pri pracovnom stole dom alebo v práci) a nevhodný spôsob nosenia bremien (deti, nákupy) alebo nevhodný druh stáleho nemenného pohybu (okopávanie v záhrade, monotónna poloha v strnulej pozícii apod.). K týmto dlho známym dôvodom sa v posledných rokoch pridal jeden nový, avšak o to nebezpečnejší – výrazné zmeny teploty prostredia v súvislosti s využívaním klimatizácie.

bolesti chrbtice na stoličke

POZOR ZLÝ PES!

Takýto nápis by mohli dávať na niektoré kancelárske stoličky, sedacie súpravy a kreslá. Sadnete si a už sa nepostavíte, akoby vás do chrbta uhryzol zlý pes… zaskočí vás prudká, sústavná, pálčivá bolesť, ktorá vám nedovolí sa vystrieť, natiahnuť, pohodlne sa posadiť alebo si ľahnúť…

Náš svet je akoby naklonený tomu, aby nás chrbát bolel. V autách často sedačky poskytujú potrebnú nastaviteľnú bedovú oporu až u vyšších tried (tj. akoby len v drahšom aute sme mohli zdravo sedieť). Kancelárske stoličky a kreslá (hoci sľubujú „ortopedické“ sedenie) často obsahujú mäkkú a málo trvanlivú tvarovanú výplň. Po niekoľkých mesiacoch teda neposkytujú potrebnú oporu alebo svojim tvarom vôbec nevyhovujú proporciám hostiteľa a užívateľ pomaly začne navštevovať internetové stránky na téu bolesti chrbtice…

nesprávny sed na stoličke

Nebezpečné postupy

Bolesť driekovej či krčnej chrbtice môže byť jednoducho odstrániteľná. Bolesť je totiž len reakcia. Reakcia na záťaž, na úraz, na nevhodný pohyb či dlhodobo jednostranné preťažovanie.

  • sucho, teplo, kľud – tieto tri slová si zamapätajte, tie má váš chrbát nadovšetko rád
  • nezdvíhajte ťažké bremená, nerobte trhané pohyby s ťažkým predmetom
  • v letných i zimných mesiacoch udržujte svoj chrbát v bezpečí pred prievanom
  • ak už chrbát začal bolieť, neskúšajte bolesť prekonať ďalším cvičením či námahou
  • zabudnite na potravinové doplnky a zázračné masti – neexistuje rýchle riešenie, len drahé a zbytočné!!!

90% bolestí chrbtice odoznie bez liekov a návštevy lekára. V knihách, v časopisoch, na internete, v letákoch v čakárňach, nájdu sa množstvá stopercentne overených návodov a postupov, ako si rýchlo pomôcť.

Bezpečné postupy

Nie všetko funguje rýchlo a jednoducho, nie všetkým radám sa dá veriť. Ale niektoré sú osvedčené, históriou preverené a fungujú… Odbornejší text na túto tému si môžete prečítať napr. tu:

  • v noci skúste spať na vyhrievanej poduške, po osprchovaní sa ihneď osušte
  • každý deň si aspoň 10 minút zacvičte – stačí 30 drepov, ponaťahovať ruky i nohy, krúžiť trupom, krkom, udržať sa v stoji pol minúty na pätách a na špičkách
  • v prípade akútnej bolesti si dajte ibuprofen alebo paracetamol (Ibuprofen, resp. Paralen), ak na chrbte máte stuhnuté, horúce a boľavé miesto, môžete si dať masť s obsahom Ibuprofenu apod.

Úľava v spánku

Pri bolestiach chrbtice často zaspávame s veľkou obavou. Jednak samotná bolesť nedovoľuje zaspať v kľude a pohode, ďalej mimovoľné pohyby v spánku často vyprovokujú bolesť a prerušujú spánok mnohokrát za noc. Nevhodné polohy v spánku môžu spôsobiť rannú stuhnutosť, pri rozhýbaní sa potom pociťujeme  bolesť ešte niekoľko hodín po prebudení. Pri chronických i akútnych bolestiach v oblasti hrudnej a krížovej časti chrbtice je vhodnejšie spať na boku alebo na chrbte – dôležitejšie než poloha tela je však vyrovnanie dolných končatín v úľavovej polohe. Pri polohe na boku je vhodné medzi kolena vziať menší vankúš, pri polohe na chrbte pod kolená vložiť pevnejšiu podložku – pokrčenie kolien vytvorí priaznivejšiu polohu dolnej časti chrbtice a podráždené svalstvo pozdĺž chrbtice si môže v noci odpočinúť.

ležanie pri bolesti chrbtice

Cvičenie je základ (a nemusí to byť gymnastika ani joga!)

Je to najčastejšia otázka pacientov a najmenej obľúbená časť liečby… Každý pacient by najradšej odišiel z ambulancie lekára s receptom na zázračnú pilulku, po ktorej sa od večera do rána zbaví bolesti natrvalo.

Bohužiaľ, zázračná pilulka neexistuje, i keď niektoré silné lieky proti bolesti fungujú skutočne takmer zázračne. No efekt analgetík je vždy len dočasný a navyše neodstraňujú príčinu ochorenia, len prejavy… veľmi veľmi veľmi dôležitým a neopomenuteľným prvkom liečby je rehabilitácia alebo domáce cvičenie. Chrbtica je dynamický nástroj v tele človeka, je to zložitý biomechanický systém, ktorý obsahuje viac než stovku drobných kĺbov, úponov a väzov. Tak ako zložitý stroj nepotrebuje len vymeniť poškodené súčiastky ale i zložito nastaviť jednotlivé súčasti a úpraviť parametre  pre správnu funkciu, takisto i chrbtica okrem jednotlivých súčiastok potrebuje i správne podmienky a „nastavenie“ súčiastok.

Návrat do fyziologického postavenia a súhra všetkých súčastí sa najlepšie dosahuje rehabilitáciou a domácim cvičením. Pre správnu funkciu chrbtice a okolitých štruktúr postačuje denne niekoľko minút cvičenia – určite menej než koľko „zabijeme“ prepínaním programov v televízii alebo pri státí v rade na pošte. Na druhej strane, dlhodobým nedostatkom pohybu, strnulým sedom alebo dlhým státím spôsobujeme chrbtici chronické poškodenie, ktoré nepomôže vyriešiť pár minút cvičenia, ale skôr dlhé a dlhé hodiny rehabilitácie.

Oplatí sa nečakať, kým sa problémy ohlásia a pravidelné cvičenie si zaradiť do denného rozkazu… kým nie je neskoro, postačí skutočne napr. desať minút denne… podrobnejšie vysvetlenie k cvičeniu a vhodným cvikom nájdete v ďalšom príspevku

cviky na chrbticu

Najdôležitejší cvik

A nezabudnite na najdôležitejší cvik! Správne držanie tela vás má sprevádzať celý deň… zatiahnuť brucho, vypnúť hrudník, hlavu držať vzpriamenú a nie predklonenú ako nad pohárom v krčme… zatiahnuť zadok (dámy zistia, že bez špeciálneho cvičenia budú mať po mesiaci správneho držania tela zadoček pevný a elegantný!)… k správnemu držaniu tela patrí i vhodná obuv, takže si skúsme (najmä dámy!) vyberať obuv nielen podľa dizajnu a cenovky, ale i podľa správnej veľkosti a tvaru chodidla… okrem kladivkových prstov, vybočeného palca a večných otlakov získame i peknú postavu a pevnejšie telo. Fyziologicky vhodná výška podpätku je u mužov 1-3, u žien (urobme ústupok pre eleganciu ženských nôh!) do 8cm. Vyššie podpätky nezvyšujú eleganciu, len nestabilitu a napätia svalov na nohách, ktoré sa prenáša do celého tela a spôsobuje okrem únavy i chronické bolesti väzov a kĺbov..

chôdza chrbtica

Môže sa Vám ešte páčiť...