Denník bolestí hlavy – ako fungujú aplikácie na sledovanie migrény
Aplikácie na sledovanie migrény vám môžu pomôcť sledovať frekvenciu, závažnosť aj typ bolestí hlavy. Denník bolestí hlavy v mobile je veľmi užitočnou pomôckou pre pacienta, no aj pre vášho lekára – neurológa. Ak by ste však takúto aplikáciu chceli využiť v slovenčina alebo čeština – takú sme zatiaľ nenašli. Na čo sa dajú zaznamenané údaje použiť? Aplikácie na sledovanie migrény môžu poskytnúť vám veľa informácii, najmä ak ich budete vyplňovať pravidelne a dlhodobejšie. A aj vášmu lekárovi prinesú užitočné informácie – veľmi jednoducho zobrazia odpoveď takmer na všetky otázky, ktoré sa bude pýtať. Denník bolesti hlavy by mal fungovať ako skutočný papierový denník, kde si môžete zadať základné dôležitá dáta, ale aj pripísať akékoľvek podrobnosti či pozámky. Ako to funguje v praxi?
Head App – aplikácia na sledovanie migrény, ktoré vie sledovať aj váš spánok!



Táto rýchla a prehľadná aplikácia vám umožňuje zadať a sledovať každý jednotlivý atak bolesti hlavy. Pri každom novom ataku môžete v tejto apke zadať množstvo podrobností. Z tých najdôležitejších treba spomenúť intenzitu, charakter bolesti hlavy a jej lokalizáciu. Podrobnejšie údaje, ako napr. užité lieky, okolnosti ataku alebo využitie prírodných prostriedkov či vzťah k cyklu je tiež možné zaznamenať. Aplikácia postupuje krok za krok, na koniec vyplňovania zobrazí prehľad zadaných údajov a môžete ich naraz všetky potvrdiť, alebo ešte raz doplniť.
Na druhej strane je relatívne podrobné vyplňovanie aj trochu otravné, najmä ak to máte robiť práve pri ataku bolesti hlavy. Na čo sa dajú zaznamenané údaje použiť? Denník bolesti hlavy, najmä ak ho budete vyplňovať pravidelne a dlhodobejšie, môže pri návšteve lekára dať odpovede na takmer všetky otázky, ktoré sa bude pýtať.
Prečo sledovať spánok? Headache App obsahuje aj sledovanie a zobrazenie spánku. Nie je mi celkom jasné, na akom princípe spánok zaznamenáva, keďže sa táto funkcia v rôznych telefónoch nesprávala vždy rovnako. Sledovanie spánku pri bolestiach hlavy je však dôležité aj bez apky. Nedostatok spánku ovplyvňuje množstvo ďalších faktorov (stres, príjem jedla, dennú únavu, osvieženie po prebudení) a teda môže byť jedným z najdôležitejších spúšťačov migrény. Samotné sledovanie spánku je však omnoho lepšie vyriešené napr. v aplikácii Samsung Health alebo Sleep as Android. Najlepším a najpodrobnejším záznamníkom spánku sú však smart hodinky. Ako to môže fungovať som písal tu.

Migraine Buddy – pekný, no trochu zložitý denník bolestí hlavy

Aplikácia Migraine Buddy je na prvý pohľad jednoduchá a elegantná. Na úvod ma zaujala najmä možnosti vytvoriť len „draft“, teda základ záznamu o ataku bolesti hlavy. Zvyšok resp. podrobnosti je možné doplniť neskôr. Pri podrobnom vyplňovaní som sa však miestami zamotal v niektorých položkách – napríklad v liekoch, ktoré nie sú v SR dostupné alebo majú iné názvy. Ak sa zamotá lekár, tak pre pacienta bude takýto denník bolestí hlavy už veľmi komplikovaný.
Oproti Headache App je zaujímavý údaj na domovskej stránke apky kde je zobrazený aktuálny stav, teda napr. prebiehajúci atak bolesti hlavy. Apka vás týmto upozorní, že ste zatiaľ nezadali skončenie ataku. Grafy, ktoré zobrazuje, sú pre pacienta i lekára jednoducho pochopiteľné. Dajú sa aj exportovať.
Ďalšou zaujímavosťou apky je predpoveď kolísania tlaku vzduchu, keďže tento faktor môže vplývať na rozvoj ďalšieho ataku. Apka samotná priamo upozorňuje na vhodnosť a možnosť sledovania spúšťačov, teda tzv. triggerov bolesti hlavy. Pri dôslednom sledovaní týchto spúšťačov by si mnoho pacientov mohlo v budúcnosti poradiť aj bez liekov a bez lekára. Ale v mnohých prípadoch to bez liečby nepôjde.


A čo aplikácie v slovenčine alebo češtine?
Auto kontaktoval niekoľko autorov aplikácii typu „denník bolestí hlavy“ s otázkou na možnosť lokalizácie do slovenčiny alebo češtiny. Bohužiaľ, zatiaľ sú reakcie odmietavé. Zaujímavé je uviesť dôvody odmietnutia: napr. „vývoj aplikácie je tak nákladný, že sa neoplatí preklad do Vami uvedených jazykov“. Alebo: „momentálne sme zaneprázdnení iným funkcionalitami“. Viac asi netreba komentovať. Ak niekto z čitateľov narazí na apku, ktorá je lokalizovaná, dajme prosím vedieť!